Adres IP – Co to jest adres IP?

Adres IP (z ang. Internet Protocol Address) to identyfikator urządzeń w sieci. Dzięki temu, że każde z nich ma przydzielony unikalny adres IP może komunikować się swobodnie z pozostałymi urządzeniami. Adres IP jest używany zarówno w Internecie, jak i lokalnie. Protokół internetowy IP pozwala identyfikować elementy podłączone do sieci. Już wiesz czym jest IP – poniżej sprawdzisz jakie są jego rodzaje.

Rodzaje IP

Protokół IPv4

Wyróżniamy dwa rodzaje IP – IPv4 i IPv6. Numer IPv4 składają się z 4 bajtów (każdy po 8 bitów), co łącznie daje długość 32 b. Każdy bajt oddzielony jest kropką i może mieć wartość od 0 do 255 zapisaną w postaci dziesiętnej. Upraszczając IPv4 składa się z czterech liczb z zakresu 0-255 oddzielonych od siebie kropkami.

Protokół IPv6

Drugi rodzaj – IPv6 powstał z powodu wyczerpującego się zakresu adresów IP w wersji 4. Wydłużono długość z 32 w IPv4 do 128 bitów, co znacząco zwiększyło zakres dostępnych numerów. Na długość 128 b składa się osiem 16–bitowych sekcji zapisywanych w formie szesnastkowej, przedzielonych dwukropkami. 

Główne różnice pomiędzy IPv4 a IPv6 to długość (zmiana z 32 b na 128) oraz sposób zapisu (w protokole IP w wersji 4 – 4 grupy po 8 bitów, zaś w protokole IPv6 8 grup po 16). Wiesz czy jest IP i jakie są jego rodzaje. Poniżej dowiedz się jak sprawdzić IP komputera, jaka jest różnica między prywatnym a publicznym numerem ip

Jak znaleźć adres IP komputera?

Umiejętność weryfikacji IP naszego komputera może być przydatna w wielu sytuacjach, np. podczas rozwiązywania problemu w naszej domowej lub biurowej sieci. Nasz komputer może posiadać nadane dwa rodzaje IP – lokalny i publiczny, które różnią się przede wszystkim widocznością dla innych urządzeń. Zobacz jak sprawdzić adres IP komputera – zarówno to lokalne jak i publiczne.

Sprawdź również -   Jak sprawdzić adres IP komputera w Windows 10?

Prywatny adres IP

Lokalny – prywatny adres IP przydzielany jest jedynie w naszej wewnętrznej sieci domowej lub biurowej przez protokół DHCP w routerze. Ten identyfikator widoczny jest jedynie wewnątrz naszej prywatnej sieci – nie jest on widoczny publicznie, poza tą wewnętrzną. Adresy lokalne przydzielane przez router zazwyczaj wyglądają następująco: 192.168.X.X, gdzie X to liczby z zakresu 0-255. Nadawany jest on wszystkim hostom – jest przydzielony do komputera lub innego urządzenia podpiętego do sieci.

Publiczny adres IP

Publiczny adres IP jest w przeciwieństwie do lokalnego widoczny globalnie również dla użytkowników spoza naszej sieci. Najprościej mówiąc jest to identyfikator przypisany do naszego routera. Dzięki temu możemy się połączyć z dowolną siecią, np. Internetem. Publiczny numer IP przydzielany jest przez naszego dostawcę usług internetowych (operatora zapewniającego nam dostęp do internetu) zazwyczaj dynamicznie (w przeciwieństwie do numeru telefonu, który operator komórkowy przydziela nam na stałe). Przydzielany IP może zmieniać się dynamicznie – przy każdym podłączeniu do sieci lub po upływie określonego czasu otrzymujemy nowy adres.

Jak sprawdzić IP komputera w systemie Windows?

Jak znaleźć IP komputera dla Wi-Fi w systemie Windows 11?

 1. Przejdź do menu Start, wybierz Ustawienia -> Sieć i Internet -> Wi-Fi  i wybierz sieć, z którą jesteś połączony.
 2. Wybierz opcję Właściwości i sprawdź swój IP w wierszu Adres IPv4.

Jak znaleźć IP komputera dla sieci Ethernet w systemie Windows 11?

 1. Przejdź do menu Start, wybierz Ustawienia -> Sieć i Internet -> Ethernet.
 2. Wybierz opcję Właściwości i sprawdź swój IP w wierszu Adres IPv4.

Jak znaleźć IP komputera w systemie macOS?

 1. Kliknij logo Apple w lewym górny rogu i wybierz opcję Preferencje systemowe. Następnie przejdź do Sieć
 2. Z listy znajdującej się w lewej sekcji okna wybierz sieć z której korzystasz (np. Wi-Fi lub Ethernet).
 3. Twój lokalny IP znajdziesz pod statusem połączenia.
Sprawdź również -   Co to jest IP spoofing?

Jak znaleźć IP komputera w systemie Linux?

 1. Otwórz terminal.
 2. Wprowadź komendę hostname -I
 3. Otrzymasz Twój lokalny IP.

Jak znaleźć publiczne IP?

 1. Jeśli chcesz sprawdzić IP routera Otwórz przeglądarkę Internetową.
 2. Przejdź na stronę https://moj-ip.pl/.
 3. Adres IP znajdziesz w sekcji Twój IP

Jak sprawdzić adres IP serwera, na który kieruje witryna internetowa?

 1. Otwórz przeglądarkę Internetową.
 2. Przejdź na stronę internetową https://get-site-ip.com/.
 3. Wpisz nazwę domeny w polu URL here i kliknij przycisk GET SITE INFO.
 4. Adres IP odnajdziesz w wynikach wyszukiwania.

Jak sprawdzić do kogo należy adres IP?

Korzystając z globalnej bazy WHOIS możemy zweryfikować kto jest właścicielem danego adresu IP lub grupy adresów, w której znajduje się wybrany adres. W celu weryfikacji przejdź pod adres https://www.whois.com/whois/ i w polu Enter domain name or IP Address wpisz adres IP, który chcesz sprawdzić i kliknij Search.

 

Po potwierdzeniu, że nie jesteś robotem zobaczysz pełne informacje o adresie IP lub zakresu adresów, w której się znajduje. Informacje dot. właściciela znajdziesz w sekcji organisation.

Co można dowiedzieć się z adresu IP?

Pomimo tego, że adres IP nie zawiera w sobie wielu szczegółowych informacji to na jego podstawie możemy sprawdzić wiele rzeczy.

Po pierwsze możemy zweryfikować lokalizację (kraj lub dokładniejszy obszar) z jakiego łączy się do sieci dane urządzenie. Geolokalizacja po adresie IP nie jest szczegółowa w 100%, jednak w przypadku dużych miast dokładność może wynieść nawet 80-90%.

Po drugie na podstawie adresu IP możemy zweryfikować właściciela serwera. Zazwyczaj otrzymujemy jednak informacje o organizacji, do której należy cała pula adresów IP. Informacje dot. właściciela może zweryfikować korzystając z bazy WHOIS. 

Po trzecie dzięki adresowi IP możemy zweryfikować i zidentyfikować nazwy hostów połączonych z naszą siecią. Jest to szczególnie przydatne kiedy konfigurujemy nowe urządzenie sieciowe, np. drukarkę. 

Sprawdź również -   Co to jest prywatny adres IP?

Podsumowanie

Adres IP to element, na którym oparte są sieci, z który korzystamy – zarówno te prywatne, jak i publiczne. Teraz już wiesz jakie są rodzaje adresów IP i z jakiego powodu opracowano IPv6. Pamiętaj, że Twój komputer ma przypisane dwa rodzaje adresów IP – prywatny (widoczny lokalnie) i publiczny (widoczny globalnie). Dzięki wyszukiwarkom WHOIS możesz zweryfikować tożsamość organizacji będącej właścicielem adresu IP lub puli, w której znajduje się dany adres.