Co to jest CSS?

CSS, czyli Cascading Style Sheets (arkusze stylów kaskadowych) to język programowania stosowany w stronach internetowych do definiowania aspektów wyglądu oraz formatu dokumentów HTML. Dzięki CSS strony internetowe są bardziej atrakcyjne i przyjazne dla użytkownika. Niniejszy artykuł poświęcony będzie omówieniu istoty języka CSS i celu, do jakiego został stworzony.

Co to jest CSS?

CSS to skrót od Cascading Style Sheets, co oznacza Strukturalne Arkusze Stylowania. Jest to język programowania, który służy do definiowania stylu, struktury i wyglądu stron internetowych. CSS jest używany do tworzenia stron WWW. CSS to jeden z trzech elementów tworzenia stron WWW, który łączy HTML, Javascript i CSS razem.

Jak działa CSS?

CSS posiada elementy definicji stylu. Można używać zarówno elementów jak i atrybutów. Elementy są nazwanymi fragmentami stylu, które mają swoje własne atrybuty. Atrybuty definiują szczegóły stylu, takie jak kolor, czcionka, marginesy itd. Za pomocą CSS można wyświetlać elementy HTML w określony sposób lub zmienić wygląd elementów istniejących już na stronie WWW.

Jakie są korzyści z używania CSS?

Główną korzyścią z używania CSS jest oszczędność czasu i wysiłku związanego z formatowaniem stron internetowych. Za pomocą CSS można łatwo ustalić wygląd wszystkich stron na stronie, jedynie zmieniając jedną odpowiednią definicję stylu. Oznacza to, że jeśli chcesz zmienić wygląd jakiegoś elementu strony, jedynie musicie użyć CSS i można dokonać ów zmiany na całej stronie.

Jak zacząć używać CSS?

Jeśli chcesz zacząć używać CSS, musisz najpierw zainstalować edytor tekstu, który umożliwi tworzenie kodu CSS. Do tego celu można użyć programów takich jak Sublime Text, Notepad ++ lub Visual Studio Code. Po zainstalowaniu edytora trzeba stworzyć plik o nazwie “style.css” i wprowadzić Twój kod CSS. Możesz również mieć inne pliki ze stylem, ale muszą być powiązane z Twoją stroną WWW poprzez link do pliku CSS na stronie HTML.

Sprawdź również -   Co to jest backup strony internetowej?

Podsumowanie

CSS (Cascading Style Sheets) pozwala tworzyć dynamiczne strony internetowe korzystając z języka określającego ich styl i układ. CSS można wykorzystać do określenia wyglądu witryny, od kolorów fontów do wielkości layoutu, aby uczynić witrynę przyjemniejszą dla oka, a także bardziej dostępną i funkcjonalną. Korzyści z używania tego języka stanowiącego od lat podstawę kodowania witryn to zdecydowanie niższy czas wykonania zadań, możliwość tworzenia i testowania różnych stylów oraz tworzenie responsywnych projektów. Aby zacząć używać CSS, należy założyć plik HTML, załadować plik z bootstrapem lub zainstalować narzędzia do kompilacji, lub testowania plików CSS.