Autoryzacja DKIM/DMARC to coraz popularniejsza metoda wykorzystywana w celu zabezpieczenia poczty elektronicznej. Wiąże się to z problemami związanymi z zagrożeniami bezpieczeństwa, a także z dużymi, globalnymi przekazami. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są DKIM i DMARC i jakie korzyści niesie ze sobą ich stosowanie.
Czym są DKIM i DMARC?
DKIM (DomainKeys Identified Mail) i DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting & Conformance) to sprawdzenia autentyczności wiadomości e-mail, które umożliwiają zweryfikowanie, czy nasz e-mail pochodzi od zaufanego nadawcy. Usługa DKIM pozwala nadać jednostce specyficzny klucz widoczny w nagłówku wiadomości e-mail, aby wygenerować sygnaturę cyfrową wszystkich wysyłanych e-maili. DKIM i DMARC działają razem, aby zapewnić większą ochronę przed atakami phishingu.
Jakie są korzyści stosowania autoryzacji DKIM/DMARC?
Dzięki DKIM i DMARC można zwiększyć zaufanie do wiadomości e-mail oraz potwierdzić nadawcę, który wysłał daną wiadomość, ponieważ od tego momentu e-mail będzie oznaczony jako pochodzący z nazwy domeny i nadawca będzie wiedział, że wiadomość nie została zmodyfikowana. Poza tym, autoryzacja DKIM/DMARC znacznie zmniejsza zagrożenia związane z phishingiem, spamem i innymi cyberzagrożeniami. Przy wprowadzeniu autoryzacji DKIM/DMARC firmy będą w stanie wyeliminować luki w zabezpieczeniach dotyczących ochrony tożsamości cyfrowej i zwiększyć zaufanie do maili biznesowych.
Jakie zagrożenia bezpieczeństwa mogą pojawić się przy braku odpowiedniego zabezpieczenia?
Jeśli przedsiębiorstwo nie wprowadzi autoryzacji DKIM/DMARC, pojawią się poważne zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak ataki phishingowe, złośliwe oprogramowanie, tzw. spożycie zasobów i inne. Ponieważ wysyłane e-maile nie są sprawdzane i potwierdzane, sprawia to, że atakujący lub osoby trzecie mogą manipulować zawartością, fałszować nadawców i wysyłać złośliwe wiadomości, prowadząc do potencjalnego naruszenia danych.
Jak DKIM/DMARC może pomóc w reagowaniu na duże, globalne przekazy?
Poprzez autoryzację DKIM/DMARC przedsiębiorstwa mają dodatkową pomoc w reagowaniu na duże, globalne przekazy, takie jak wycieki danych, ataki phishingowe lub inne zagrożenia bezpieczeństwa. Ponieważ DKIM/DMARC dysponuje zaawansowanymi mechanizmami potwierdzania tożsamości i ochrony przed atakami, ma ona zastosowanie w przypadku weryfikacji wiadomości globalnych i lokalnych, co pozwala szybko reagować na nieautoryzowane przekazy.
Podsumowanie
DKIM i DMARC to autoryzacja wiadomości e-mail, która zapewnia, że wiadomości są wysyłane przez pożądanego nadawcę i nie zostały zmienione. Korzyści wynikające z ich stosowania obejmują poprawę odbioru wiadomości i ochronę przed podrabianiem, phishingiem i innymi formami oszustwa internetowego. W przypadku braku odpowiedniego zabezpieczenia, osoby potencjalnie niepowołane mogą tworzyć i wysyłać fałszywe wiadomości e-mail. DKIM i DMARC pozwalają rozpoznać zwiększone zagrożenie przy dużych, globalnych przekazach oraz zautomatyzować reakcję, taką jak odpowiednia notyfikacja lub blokada.