Serwer FTP – co to jest i jak połączyć się z serwerem FTP?

Co to jest FTP?

FTP (z ang. File Transfer Protocol) to protokół sieciowy służący do przesyłania plików pomiędzy Twoim osobistym komputerem a serwerem Twojej strony internetowej. FTP jest jednym z podstawowych protokołów dostępnych w sieci Internet (m.in. obok HTTP i TCP) i pozwala pobierać, udostępniać oraz wysyłać dane na hosting. Dzięki temy protokołowi możemy nadawać uprawnienia do katalogów, udostępniać pliki, oraz monitorować kiedy dane zostały utworzone i zmodyfikowane.

Nawiązanie połączenia odbywa się przez aplikację obsługującą protokół FTP, czyli tzw. klienta FTP. Jeśli używasz z komputera z systemem Windows, MacOS lub Linux to najlepiej jeśli skorzystasz z najpopularniejszej aplikacji do obsługi FTP dostępnej na te platformy – FileZilla. Niektórzy hostingodawcy oferują dostęp do host z poziomu panelu klienta z wbudowaną obsługą hosta FTP. Takie wbudowane oprogramowanie pozwala na zarządzanie hostem FTP z poziomu przeglądarki internetowej.

Dzięki połączeniu z FTP możesz umieścić na nim dane Twojej strony WWW (napisanej w HTML lub zbudowanej w jednym z CMSów, np. WordPressie, Joomli lub Drupalu) lub pobrać kopię zapasową Twojej strony, która może być przydatna kiedy pojawią się problemy z działaniem Twojej witryny internetowej (np. w przypadku wystąpienia infekcji).

Jak korzystać z FTP i uzyskać zdalny dostęp do serwera?

Korzystając z połączenia FTP możemy w łatwy sposób uzyskać zdalny dostęp do naszej maszyny wirtualnej, np. VPS lub dedykowanej. Przy użyciu przeglądarki internetowej (np. Google Chrome lub Firefox) lub klienta FTP możesz logować się i uzyskać dostęp do katalogu głównego FTP, a następnie pobierać pliki.

Jeżeli chcemy skorzystać z FTP w przeglądarce interetowej serwer musi oferować taką usługę. Najwygodniejszym sposobem na połączenie się do Twojego serwera przy użyciu protokołu wymiany danych jest skorzystanie z aplikacji do obsługi połączeń z hostem FTP, np. FileZilli. Po otwarciu aplikacji wystarczy jedynie wpisać dane dostępowe do hosta i już można uzyskać dostęp do zasobów serwera. Aplikacja charakteryzuje się wygodą i prostotą obsługi i daje możliwość wgrania plików witryny. FTP ułatwia również współdzielenie, administrację i edycję plików naszego portalu.

Sprawdź również -   Co to jest wirtualizacja KVM?

Jak połączyć się z serwerem FTP?

Najwygodniej połączyć się z serwerem FTP korzystając z aplikacji do transmisji danych przy użyciu FTP. Jedną z najpopularniejszych aplikacji do nawiązywania połączenia jest FileZilla, która jest dostępna na platformy WIndows, MacOS i Linux.

Czy FTP jest bezpieczne?

Standardowe konfiguracja FTP nie szyfruje danych wysyłanych podczas połączenia z hostem. Jeśli chcemy mieć pewność, że dane przesyłane są w sposób bezpieczny najlepiej skorzystać z bezpiecznych odmian interfejsu wymiany danych, np. sFTP. Dodatkowo warto wspomnieć, że dane dostępowe do maszyny wirtualnej są poufne i nie powinny być udostępniane innym użytkownikom. Użytkownik, który otrzyma prawidłowe dane do Twojego hosta może ustanowić się z nim połączenie tak jak Ty.

Czym FTP różni się od sFTP?

FTP posiada dodatkowe odmiany, które oferują zwiększone bezpieczeństwo strumieniowania danych pomiędzy urządzeniem użytkownika a maszyną hostingową – sFTP i FTPS, które pozwalają na ustanowienie połączenia, dostęp do plików i przesył danych w sposób szyfrowany, co zwiększa poziom bezpieczeństwa.

FTPS

Standardowe połączenia przy użyciu interfejsu wymiany danych FTP nie są szyfrowane. Jeśli chcemy uzyskać bezpieczne połączenie pomiędzy klientem a serwerem FTP najlepiej skorzystać z wariantu protokołu komunikacyjnego FTP, który szyfruje login i hasło (dane dostępowe), zapewniając bezpieczne połączenie z maszyną wirtualną. Dzięki korzystaniu z tej opcji połączenie z serwerem FTP nie powoduje zagrożenia wycieku naszych danych dostępowych.

sFTP

sFTP w przeciwieństwie do FTPS jest odrębnym protokołem sieciowym służącym do przesyłania danych witryny, który działa w oparciu o SSH. Zapewnia ochronę zarówno danych dostępowych, jak i plików (tak jak protokół https:// w przypadku Twojej witryn internetowych), co sprawia, że jest ono uznawane za najbezpieczniejszą metodę przesyłu danych.

Jak wysłać pliki na serwer FTP?

Usługi oferowane przez hostingowdawców – hosting, VPS, maszyny dedykowane lub Cloud Server znajdują się zazwyczaj w wielkich centrach danych. Dzięki temu oferują dobre parametry i dużą przepustowość sieci. To pozwana na szybkie przesyłanie danych pomiędzy komputerami (maszyną wirtualną i klientem), co jest kluczowe w działaniu stron WWW i aplikacji webowych. Dzięki szybkim i wydajnym maszynom możemy ustanawiać bezpieczne i wygodne połączenia FTP za pomocą dedykowanych aplikacji, np. TotalCommander.

Sprawdź również -   Co to jest DirectAdmin?

W celu wysłania danych na hosting naszej witryny wystarczy otworzyć aplikację i wprowadzić następujące dane do hosta:

  • nazwa hosta – to nazwa serwera FTP. Co ważne nie ma konieczności wpisywania adresu IP (zarówno w formacie adresu IPv4, jak i IPv6) maszyny wirtualnej. Po wpisaniu nazwy hosta skrypt automatycznie wykryje jego IP i pozwoli zalogować się do odpowiedniej maszyny.
  • nazwa użytkownika – to nazwa konta FTP utworzona lub udostępniona w panelu administracyjnym hostingodawcy.
  • hasło – to hasło dostępowe do konta FTP utworzone podczas dodawania konta FTP lub udostępnione przez operatora hosta. Tylko poprawne hasło zapewnia dostęp do FTP.

Po wprowadzeniu poprawnych danych dostępowych uzyskujemy połączenie z hostem i dostęp do wysyłania plików.

Programy do FTP

Na rynku dostępnych jest sporo aplikacji obsługujących połączenia po protokole FTP. Do najpopularniejszych należą FileZilla, TotalCommander i Cyberduck. Do niekwestionowanego lidera na rynku należy program FileZilla, który dostępny jest za darmo na wiele platform. Co ważne aplikacja wydana została na licencji GPL (General Public License), co oznacza, że jest w pełni bezpłatnym i otwartym oprogramowaniem, który może być wykorzystany do dowolnego użytku, w tym komercyjnego. Program doskonale sprawdzi się w obsłudze po protokole FTP hostingów współdzielonych, VPS, maszyn dedykowanych i Cloud Server.