Hosting to tajemniczy zwrot, który bywa niejasny również dla osób, które z niego korzystają. W tym artykule dowiesz się co to jest hosting, do czego służy i jak wybrać najlepszy hosting stron www dla Ciebie.
Co to jest hosting ?
Wiele aspektów dzisiejszego świata dzieje się w sieci. W sieci robimy zakupy, korzystamy z banku i umawiamy wizyty lekarskie. W sieci możemy również reklamować własną firmę lub dzielić się z innymi swoimi przemyśleniami prowadząc bloga. Jeśli chcesz prowadzić własną stronę internetową lub bloga potrzebujesz domeny i hostingu. Domena to twój adres w sieci, natomiast hosting to miejsce, w którym zapiszesz pliki swojej witryny.
Hosting to miejsce na Twoje pliki w chmurze, czyli komputer, którego zasoby udostępnione są w sieci Internet. Hosting to inaczej komputer, który może być fizyczny (w formie fizycznego komputera) lub wirtualny – utworzony w chmurze. Dzięki wirtualnemu hostowi zbudujesz sklep internetowy lub stronę opartą na jednym z popularnych systemów zarządzania treścią CMS, takich jak WordPress, PrestaShop, Joomla lub Drupal. Dzięki aplikacjom do budowania stron web szybko i z łatwością zbudujesz serwis www lub sklep e-commerce. Na prywatnym serwerze wirtualnym szybciej, niż kiedykolwiek zaczniesz budować stronę, ponieważ pozwala on przechowywać pliki, bazy danych MySQL, skonfigurować skrzynki pocztowe, zarządzać strefą DNS Twojej domeny.
Wirtualne maszyny zazwyczaj przechowywane są w dużych centrach danych, gdzie administratorzy dokładają wszelkich starań, by zapewnić sprawne działanie maszyn i bezpieczeństwo danych.
Czy hosting jest mi potrzebny?
Teoretycznie mógłbyś utrzymywać swoją stronę www na Twoim osobistym komputerze, jednak musiałby on być aktywny o każdej porze dnia i nocy – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu tak, by użytkownicy mogli w dowolnym momencie odwiedzić Twój portal niezależnie od pory dnia. Dodatkowo odwiedzanie Twojego portalu przez innych powodowało by wysycanie zasobów Twojego komputera (procesora, pamięci RAM i dysku), co spowodowałoby jego bardzo wolną pracę. Z pomocą przychodzi hosting, czyli komputer – maszyna udostępniony w chmurze, dzięki któremu nie musisz się martwić o dostępność zasobów koniecznych do prawidłowego działania serwisów www niezależnie od liczby stron.
Taki host jest aktywny przez cały czas i jego działanie nie powoduje wysycenia zasobów Twojego osobistego komputera, dzięki temu przeglądarka użytkownika Twojego portalu bez zbędnego oczekiwania połączy się z hostem, na którym przechowywane są pliki i baza danych i wyświetli otrzymaną paczkę HTML. Nawet tani hosting w chmurze oferuje dyski SSD NVME zapewniające dobrą szybkość odczytu i zapisu danych, dzięki czemu zyskujemy niezawodny serwer dla naszej witryny.
Wiele firm na rynku oferuje szybki hosting w różnych pakietach, cenach i parametrach. Warto przyjrzeć się aspektom, na które warto zwracać uwagę przy wyborze pakietu hostingowego, który jest niezbędny w celu uruchomienia strony www.
Jaki wybrać hosting?
Wybór hostingu to niełatwe zadanie. Zapoznanie się z ofertą wielu firm i wybór najlepszej może spędzać sen z powiek przyszłym twórcom stron. W tym rozdziale dowiesz się na jakie aspekty należy zwrócić uwagę wybierając hosting. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na parametry oferowanego hosta.
- Zasoby – Jeśli potrzebujesz miejsca na blog lub stronę www warto zwrócić uwagę na to jakie oferuje parametry zasobów. Ważne, by przestrzeń dyskowa jaką oferuje wynosiła min. 5-10 GB. Jeśli utworzymy kilka stron warto przemyśleć wybór hostingu z większą pojemnością. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy hosting posiada dysk w jednej z nowszych i szybszych technologii, np. SSD lub NVME. Polecamy wybranie hostingu z dyskiem SSD NVME – oferują najlepszą prędkość odczytu i zapisu danych. Dodatkowo warto zwrócić uwagę jaki limit pamięci RAM i procesora oferuje dany pakiet hostingowy – im więcej RAMu i zasobów procesora, tym szybciej wykonają się skrypty niezbędne do wygenerowania naszego portalu.
- Bezpieczeństwo – Przeglądając oferty firm hostingowych warto zwrócić uwagę na parametry bezpieczeństwa jakie oferują. Stabilny hosting powinien oferować obsługę protokołu https, wykonywane regularnie kopie zapasowe, ochronę przed atakami typu DDOS oraz WAF. Dodatkowo – jeśli chcemy na hostingu w chmurze tworzyć skrzynki pocztowe warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia poczty e-mail – SPF, DKIM DMARC i obsługa poczty po protokołach szyfrujących wiadomości – SSL/TLS. Warto również sprawdzić czy firma oferuje bezpłatny certyfikat SSL, który jest świetną alternatywą dla certyfikatów płatnych.
- Technologie – Wybierając usługi hostingowe zwróć uwagę czy posiadają one aktualne oprogramowanie i czy są regularnie aktualizowane. Aktualne oprogramowanie zapewnia bezpieczeństwo. Sprawdź np. czy host oferuje wsparcie dla najnowszych wersji PHP.
- Limity – Na każdym hostingu występują limity. Sprawdź czego dotyczą i czy nie spowodują, że korzystanie z maszyny wirtualnej będzie dla Ciebie uciążliwe. Najlepiej, by serwer nie posiadał limitów: ilości stron www, baz danych, kont pocztowych i kont FTP oraz transferu. Pozostałe limity sprawdź pod kątem potrzeb Twojego portalu internetowego. Zweryfikuj również możliwość dodanie do hosta każdej domeny, jeśli posiadasz ich więcej.
- Przekroczenie limitów – Przed zakupieniem wirtualnej maszyny sprawdź również jak postępuje dana firma w przypadku przekroczenia przez Ciebie limitów. Zweryfikuj w regulaminie usług czy nie zostaną Ci naliczone jakieś dodatkowe opłaty lub usługa nie zostanie zablokowana bez poinformowania Cię o tym.
- Pomoc techniczna – Tak ważna jak prędkość i dostępne zasoby jest również obsługa klienta w kwestii pomocy technicznej. Ten aspekt prezentuje się różnie w polskich firmach. Część z nich odpowiada na maile po kilku dnia, natomiast kilka wyjątków odpowiada na pytania w ciągu kilku godzin. Wiele firm oferuje również dodatkowe kanały pomocy, takie jak infolinia lub czat, dzięki którym możemy skontaktować się z działem pomocy w zasadzie od ręki. Warto sprawdzić w jakich godzinach pracują i jak taka pomoc działa. Zachęcam również do weryfikacji stron dostawców usług hostingowych pod kątem działu pomocy i sekcji najczęściej zadawanych pytań – znajdziemy w nich wiele odpowiedzi na popularne pytania.
Dodatkowo w przypadku wielu hostingodawców możemy otrzymać w Panelu Klienta dodatkowe narzędzia, z których możesz skorzystać do zarządzania adresem e-mail lub zawartością stron WWW. Często wśród tych narzędzi odnajdziesz automatyczny instalator aplikacji CMS do tworzenia stron i aplikacji, które zainstalujesz jednym kliknięciem w bezpieczny i wygodny sposób. Operatorzy wirtualnych maszyn oferują również często dostęp poprzez SSH, czyli protokołu pozwalającego na zdalne połączenie ze zdalnym hostem przez terminal.
Hosting www płatny czy bezpłatny?
Wśród ofert dostępnych na rynku znajdziesz zarówno płatne jak i darmowe maszyny. Niestety te drugie zazwyczaj nie oferują zbyt dobrych parametrów i dodatkowo wyświetlają reklamy na twoich stronach www. Oferują one również niewielką przestrzeń dyskową i limity nie pozwalające na swobodną pracę ze stroną i skrzynkami e-mail.
Jeśli szukamy hostingu na swoją pierwszą stronę www nie warto wybierać tego bezpłatnego. Bombardujące nas reklamy i wolne działanie jedynie zniechęcą nas do budowania strony www.
Jaki hosting współdzielony będzie dla mnie dobry?
Tak jak wspomniałem w jednym z poprzednich rozdziałów, ważne by hosting oferował min. 5-10 GB przestrzeni dyskowej. Z czasem, kiedy Twoja strona www powiększy się lub będziesz chciał zbudować na hoście kolejne strony zawsze będziesz mógł wykupić większy pakiet hostingowy.
Wybierając hosting zwróć również uwagę na oferowane parametry bezpieczeństwa witryn www i skrzynek e-mail oraz zweryfikuj występujące limity.
Niektóre firmy oferują możliwość przetestowania ich usług przed zakupem. Jeśli nie jesteś pewny czy dany hosting będzie dla Ciebie wystarczający – przetestuj go zanim podejmiesz decyzję.
Ceny usług hostingowych
Ceny hostingu mogą się różnić w zależności od oferowanych parametrów i pakietu. Pamiętaj, że najczęściej im niższa cena tym słabsze parametry maszyny. Przed podjęciem decyzji sprawdź czy dany host spełnia Twoje oczekiwania pod kątem oferowanej przestrzeni i funkcji. Warto pamiętać, że ceny hostingu w pierwszym roku mogą się różnić od ceny ich odnowienia.
Dla przykładu warto wspomnieć, że na polskim rynku bez trudu znajdziesz dobry serwer w granicach 50-100 zł w pierwszym roku.
Hosting czy serwer dedykowany, czyli gdzie zacząć budować stronę www?
Podstawowe pakiety hostingowe to te współdzielone, których parametry dzielisz z innymi użytkownikami na maszynie. Jeśli poszukujesz hosta, którego zasoby będą dostępne tylko dla Ciebie – wybierz ten dedykowany. Są one niestety zazwyczaj dużo droższe od klasycznego hostingu. Z takich rozwiązań zazwyczaj korzystają duże korporacje i banki.
Warto jednak wspomnieć, że jeśli nie budujesz dużej aplikacji webowej lub sklepu online z ogromnych ruchem – hosting (współdzielony) w zupełności spełni Twoje oczekiwania. Jeśli więc chcesz utworzyć stronę wizytówkę, podstawowy sklep lub bloga – wybierz serwer współdzielony (hosting).
Jeżeli jednak szukasz większych możliwości i zasobów dla Twojej strony internetowej sprawdź inne rozwiązanie – hosting VPS, Cloud Server lub maszyny dedykowane.
Mam nadzieję, że teraz już wiesz co to jest hosting i do czego może Ci być potrzebny. Wybierając hosting dla siebie pamiętaj, by zwrócić uwagę na zasoby jakie oferuje i dostępne funkcje.
Pamiętaj również, że działanie twojej strony www zależy w dużej mierze od dobrego, wydajnego i bezpiecznego hostingu. Warto więc dokładnie przeanalizować oferty przed dokonaniem zakupu.