Joomla – co to jest?

Joomla CMS

Stoisz przed wyborem platformy CMS open source do stworzenia Twojej strony internetowej? Sprawdź co to jest Joomla, czy warto ją poznać, jakie ma wymagania i ile kosztuje oraz czy warto ją wybrać do zbudowania Twojej pierwszej witryny. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje oraz odpowiedzi na Twoje pytania.

Co to jest Joomla?

Joomla to system zarządzania treścią (CMS, z ang. content management system) typu open source, czyli mówiąc najprościej aplikacja do budowania i utrzymywania stron WWW bez kodowania (tak jak WordPress lub Drupal). Korzystając z tej aplikacji CMS możemy zbudować profesjonalne serwisy bez znajomości języków programowania. Nie musisz być programistą, ani administratorem stron, by móc tworzyć zaawansowane strony, sklepy internetowe czy rozbudowane fora.

Jeśli jesteś już początkującym użytkownikiem to z łatwością stworzysz własny portal WWW bez znajomości narzędzi programistycznych. Joomla została stworzona w języku PHP, który obsługuje większość serwerów WWW, dzięki czemu używana jest głównie do tworzenia i edytowania witryn internetowych. 

Pierwsza wersja została wydana w 2005 roku i od tego czasu zyskała pokaźne grono osób korzystających. Projekt jest stale rozwijany i aktualnie możemy korzystać z wersji wydanej przed miesiącem. Warto wspomnieć, że obok WordPressa Joomla jest jest jednym z najpopularniejszych CMS-ów na świecie.

Z Joomli możemy korzystać bezpłatnie zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych, ponieważ udostępniana jest na otwartej licencji GPL. Zgodnie z założeniami licencji możemy również dowolnie modyfikować kod źródłowy i udostępniać własne modyfikacje innym użytkownikom. 

Budując stronę WWW możemy skorzystać z mnóstwa bezpłatnych i płatnych dodatków. Wśród nich znajdziesz motywy, dzięki którym zmienisz i dostosujesz wygląd oraz wtyczki, dzięki którym w łatwy sposób zaimplementujesz nowe funkcjonalności.

Obsługę administracyjną strony zapewni zaplecze (domyślny panel do zarządzania stroną), dzięki któremu można logować się na stronę, tworzyć podstrony, tworzyć społeczność użytkowników, korzystać edytora, który nie jest skomplikowany oraz kontrolować niemal każdy parametr strony, w tym menu nawigacyjne. Co ważne edytor tworzy szablon strony w oparciu o HTML.

Sprawdź również -   Co to jest blog i jak go założyć?

Wiesz już co to jest Joomla. Sprawdź w kolejnym rozdziale jakie są jej wymagania i czym kierować się przy wyborze hostingu dla Joomli. 

Joomla wymagania

Jeśli chciałbyś dokonać instalacji w wersji 4.x sprawdź czy Twój serwer www to Apache, NGINX lub Microsoft IIS. Następnie zweryfikuj czy na maszynie wirtualnej dostępna jest wersja PHP minimum 7.2.5. Twórcy aplikacji CMS rekomendują ustawienie wersji 8.0. Na koniec sprawdź czy maszyna wirtualna obsługuje bazy danych MySQL w wersji min. 5.6 lub PostgreSQL w wersji min. 11.0.

Jeżeli Twój host spełnia powyższe wymagania to możesz zainstalować Joomle i zbudować stronę WWW korzystając z pełni możliwości, które oferuje. 

Kiedy chcemy zbudować serwis, który od razu będzie widoczny w sieci warto (poza serwerem) zarejestrować domenę. Domena to adres strony, który wpisujemy w przeglądarce internetowej. Panel klienta operatora hostingu może oferować również wbudowane narzędzie do automatycznej instalacji systemu Joomla dokonując kilku kliknięć i wypełniając prosty formularz. Dzięki instalatorowi wbudowanemu w hostingowy panel administracyjny możemy oszczędzić wiele czasu na konfiguracji i optymalizacji przed pierwszym wczytaniem portalu.

Czy Joomla jest za darmo?

Planujesz stworzenie strony internetowej i planujesz koszty związane z tym? Wybierając Joomlę możesz zapomnieć o kosztach związanych z aplikacją do budowania stron. Jest ona dostępna jest całkowicie za darmo zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych.

Oprogramowanie udostępniane jest na licencji GPL (General Public License), co oznacza, że zgodnie z założeniami licencji Joomla jest aplikacją o otwartym kodzie źródłowym która może być wykorzystywana w dowolnym celu. Co istotne kod źródłowy może być dowolnie modyfikowany, czy ulepszany i w takiej zmienionej postaci udostępniany innym. 

Zalety i wady Joomla

Jak każdy inny CMS Joomla posiada swoje dobre i złe cechy. Jeśli chodzi o trudność obsługi to Joomla jest czymś pomiędzy prostym w obsłudze WordPressem i zaawansowanym Drupalem . Sprawdź zalety i wady Joomla, które pomogą Ci w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru CMS dla Twojej pierwszej strony WWW.

Sprawdź również -   Co to jest Java?

Zalety systemu CMS Joomla:

  • bezpłatny – możemy instalować i korzystać za darmo zarówno do celów prywatnych, jak i komercyjnych.
  • otwarty – system oparty jest na licencji GPL, co oznacza, że jego kod jest otwarty. Dodatkowo kod źródłowy możemy dowolnie modyfikować i udostępniać takie modyfikacje. 
  • prosty i intuicyjny – zarówno instalacja i obsługa jest dość prosta i wygodna dla użytkownika. Obsługa nie wymaga znajomości języków programowania, więc początkujący bez trudu zbudują w niej pierwszą stronę WWW.
  • możliwy do rozbudowania – dostępne są tysiące wtyczek i motywów, dzięki którym możemy z łatwością zmieniać wygląd naszej strony i dodawać nowe funkcje. Wiele dodatków udostępnianych jest bezpłatnie.
  • przyjazny SEO – aplikacja automatycznie generuje linki przyjazne wyszukiwarkom. 

Wady systemu CMS Joomla: 

  • niewielka ilość bezpłatnych rozszerzeń – pomimo tego, że Joomla posiada sporą bazę dodatków, to jednak większość z nich jest płatna. Wiele modułów dostępnych za darmo dla WordPressa dla Joomli występuje jedynie w wersji płatnej. 
  • mnogość funkcji – pomimo tego, że dla wielu użytkowników to duża zaleta, to dla użytkowników początkujących duża ilość zaawansowanych funkcji może przerazić. 

Czy Joomla jest trudna?

Joomla jest oferującym wiele możliwości systemem CMS i pomimo tego, że posiada stosunkowo przejrzysty panel zarządzania to posiada on również wiele zaawansowanych funkcji, które mogą nie być jasne dla początkujących użytkowników. Dodatkowo niektóre ustawienia wymagają od nas znajomości działania aplikacji CMS lub weryfikacji dokumentacji.

Joomla nie jest tak przejrzysta i intuicyjna jak WordPress, ale dzięki wsparciu dużej społeczności (na forach i grupach dostępnych na portalach społecznościowych) zazwyczaj znajdziemy rozwiązanie problemu i pomoc. 

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem systemu CMS dla Twojej strony i jesteś użytkownikiem, który posiada pewną znajomość mechanizmów działania stron i aplikacji do zarządzania treścią to Joomla będzie dobrym wyborem. Wybierając Joomlę pamiętaj, że wiele dodatkowych komponentów występuje jedynie w wersji płatnej. 

Sprawdź również -   Co to jest CSS?

Joomla przydatne strony