Najpopularniejsze języki programowania

Język programowania jest jedną z najważniejszych branż w dzisiejszych czasach. W zależności od rodzaju wykonywanego zadania pozwala ono na tworzenie programów i aplikacji przy pomocy określonych skryptów. Popularność poszczególnych języków programowania zmienia się na przestrzeni lat. W niniejszym artykule rozważymy najpopularniejsze języki programowania w 2023 roku, wymienić główne zalety oraz wady każdego z nich oraz wskażemy wady i zalety stosowania.

Najpopularniejsze języki programowania w 2023 roku

W 2023 roku wśród najpopularniejszych języków programowania wciąż dominuje Java, która cieszy się uznaniem ponad 75% programistów. Pozostałe lidery to JavaScript, Python, C/C++, C#, PHP i ciekawostką jest Swift dla urządzeń Apple. Również popularne są języki SQL, HTML i CSS.

Główne zalety i wady najpopularniejszych języków programowania

Wśród zalet często używanych języków programowania, głównie skupionych na tzw. „back-endzie”, znajdziemy ich łatwe dostosowanie do różnorodnych projektów, w przypadku PHP – wygody w dostępie, a w przypadku JavaScript – elastyczności. Python, C# i C++ charakteryzują się bogatymi bibliotekami i narzędziami, dzięki którym proces programowania może być szybszy.

Wadami często jest np. wysoki poziom trudności w przypadku języków C/C++, C# i niekiedy JavaScript i PHP. Język Java w naszych czasach bywa oskarżany o słabą wydajność i obciążenie zasobów.

Wady i zalety stosowania języków programowania

Stosowanie języków programowania wymaga sumiennych warunków i zasad ich użycia. Przynosi to zarówno określone korzyści jak i szereg wad.

Zaletami stosowania języków programowania są m.in. ich łatwość w dostosowywaniu do potrzeb użytkownika, wszechstronność w rozwiązywaniu różnych problemów oraz skuteczność w implementacji działań. Ponadto, poprzez stosowanie zwanego „ograniczonego dostępu”, programiści mogą osiągać wyższy poziom bezpieczeństwa w swoich aplikacjach.

Do wad stosowaniu języków programowania należy zaliczyć m.in. mnogość problemów z jakimi mogą mierzyć się programiści, zwłaszcza początkujący i trudności w naprawieniu uszkodzonych aplikacji oraz błędów w kodzie.

Przyszłość języków programowania w 2024 roku

W 2024 roku oczekuje się, że zmieni się obraz popularnych języków programowania. Najwięcej uwagi skupią platformy, jak Google Android Studios czy Microsoft .NET, obsługujące wszechstronne programy dla wielu celów. Wielki powrót do mody prawdopodobnie dadzą języki C i C++, które są optymalizowane do wszechstronności w wielu projektach, w tym na urządzeniach mobilnych. Również duże znaczenie będzie kłaść na Python i oraz język Ruby z jego biblioteką Rails. Utrzymywana może być także dominacja języka Java, zwłaszcza w czasie trwania pandemii, jako że nie ryzykuje on awarii. W 2024 roku oczekuje się także wzrostowych wskaźników wykorzystywania Swift, języka programowania dla systemu Apple.

Sprawdź również -   Strona internetowa - co to jest strona WWW i jak ją stworzyć?

Podsumowanie

Języki programowania są teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej, a w 2023 roku najbardziej popularne języki były Java, JavaScript, Python, C++ i C#. Te języki mają swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego języka. Do 2024 roku, wyżej wymienione języki nadal będą najpopularniejsze, ale również zyskają znaczenie mniej znane języki, takie jak PHP, Ruby i Swift.