OPcache – co to jest i jak działa?

Optymalizacja kodu jest ważna, jeśli chcemy osiągnąć oczekiwany poziom wydajności naszych aplikacji internetowych. Jednak w przypadku systemów opartych na języku PHP nie ma zbyt dużo możliwości optymalizacji. Wprowadziło to konieczność szukania innych rozwiązań, które znacznie ułatwiłyby optymalizację i zoptymalizowały by działanie programów PHP. Jedną z takich technologii jest OPcache – mechanizm przechowujący część skryptów PHP i transferujący je bezpośrednio do interpretera języka PHP. W naszym artykule wyjaśnimy, co to jest OPcache, jak działa i w jaki sposób wykorzystuje się go do optymalizacji stron internetowych.

Czym jest OPcache?
OPcache to skrót od „Opcjonalny Plik Cache”. Jest to technologia, która ma na celu maksymalizację wydajności skryptów PHP poprzez przetwarzanie ich w pamięci podręcznej. Składnia kodu PHP jest zmieniana na bardziej wydajne i zoptymalizowane instrukcje, które są znacznie szybsze w wykonaniu, dzięki czemu strona jest wyświetlana w znacznie krótszym czasie.

Jak działa OPcache?

OPcache skanuje każdy plik PHP przy pierwszym wywołaniu i tworzy skompilowaną wersję tego pliku w pamięci podręcznej. Kolejne wywołanie tego samego pliku skryptu skutkuje jego odczytaniem z pamięci podręcznej, bez potrzeby przetwarzania całego kodu za każdym razem. Pliki składniowe są optymalizowane przez co szybszy jest czas wykonania skryptu.

Jak optymalizować strony internetowe za pomocą OPcache?

Jeśli masz witrynę z napisanymi skryptami PHP, zalecane jest uruchomienie OPcache. Przyspieszy to działanie strony, gdyż składnia skryptów będzie przetwarzana wcześniej w celu wygenerowania wersji skompilowanej. W niektórych przypadkach może on również oszczędzać zasoby serwerowe, takie jak pamięć. Witryny wykorzystujące silniki szablonów, takie jak WordPress, mogą automatycznie skorzystać z OPcache, ponieważ zawiera on zawartość skryptu i dane bez dodatkowej konfiguracji.

Jakie są zalety wykorzystania OPcache?

OPcache może znacznie przyspieszyć działanie witryny. Skompilowane pliki skryptów są wykonywane szybciej, co pozwala na wcześniejsze wyświetlanie strony. Ponadto skany plików źródłowych odbywają się tylko przy pierwszym wywołaniu, co wymaga mniej wymiany danych, co pozytywnie wpływa na wydajność. Dodatkowo OPcache oszczędza zasoby serwera, zmniejszając zużycie pamięci.

Sprawdź również -   Co to jest SMTP i czym się różni od PHP mail() ?

Podsumowanie

OPcache to narzędzie do optymalizacji stron internetowych oparte na załadowaniu skompilowanych kodów PHP do pamięci podręcznej, dzięki czemu strony działają szybciej. Działa on poprzez zapisanie kodów PHP w pamięci podręcznej, co pozwala na szybszy proces wczytywania aplikacji PHP. Za jego pomocą można poprawić wydajność stron poprzez optymalizację wyszukiwania i wyświetlania skryptu. Ma on wiele zalet, takich jak szybszy dostęp do danych, większa wydajność i zmniejszone zapotrzebowanie na zasoby serwera.