Wybierasz serwer dla swojej strony internetowej lub aplikacji webowej i toniesz w gąszczu ofert hostingodawców? Firmy hostingowe posiadają w swojej ofercie wiele rodzajów serwerów, w których trudno się odnaleźć. Jeżeli oczekujesz usługi o dużej wydajności, dostępu do pełnych zasobów i kontroli sprawdź co to jest hosting dedykowany i dlaczego sprawdzi się w przypadku większego projektu, np. sklepu internetowego o dużym ruchu.
Co to jest serwer dedykowany?
Serwer dedykowany to hosting, czyli komputer fizyczny, który udostępnia swoje zasoby w sieci przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. W przypadku tej usługi dostęp do wszystkich zasobów maszyny – procesora, pamięci RAM i dysku – oraz konfiguracji posiada jedynie właściciel serwera. Maszyny dedykowane wyposażone są zazwyczaj w szybkie dyski SSD NVME oraz wydajne CPU, np. procesory e5 1620 oraz dużą ilość pamięci RAM. Dodatkowo na hoście możemy zainstalować jeden z wielu systemów operacyjnych, np. Linux lub Windows i konfigurować dowolnie po procesie instalacyjnym.
Do zarządzania serwerem otrzymujemy oprogramowanie w postaci panelu administracyjnego, np. DirectAdmin. Każdy serwer wyposażony w procesory Intel posiada dostęp do IPMI (z ang. Inteligent Platform Management Interface), czyli platformy do zarządzania i monitorowania serwera. Serwery dają możliwość zdalnego zarządzania IPMI, więc administrator może uzyskać dostęp do serwera nawet gdy system operacyjny uniknie uszkodzeniu.
Połączenie tych wszystkich elementów zapewnia dobrą wydajność i odseparowane od innych użytkowników środowisko. W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego lub serwera cloud VPS maszyna dedykowana zapewnia środowisko przeznaczone jedynie dla jednego klienta, który nie musi dzielić zasobów z innymi.
Własny serwer dedykowany zapewnia indywidualny adres lub kilka adresów IP (ilość możemy dostosować do swoich potrzeb) oraz nielimitowany transfer. Serwer dedykowany daje pełną kontrolę nad maszyną, więc zainstalujesz dowolną aplikację w zaledwie kilku kliknięciach.
Wybierając serwer dedykowany możesz skorzystać z oferty jednego z hostingodawców i dostosować parametry Twojego serwera do Twoich potrzeb. Większość firm hostingowych posiada swoje data center w Polsce, dzięki czemu oferują dobrą przepustowość łącza i dobry poziom SLA (service level agreement), czyli dostępność usługi. Jeżeli nie czujesz się pewnie w zarządzaniu serwerem możesz wybrać opcję otrzymania wsparcia w administracji, które firmy często zapewniają.
Ile kosztuje serwer dedykowany?
Serwery dedykowane dostępne są na rynku w różnych wariantach. Opcje różnią się przede wszystkim zasobami serwera – rodzajem i wydajnością procesora (w tym ilością rdzeni), ilością GB RAM (pamięci operacyjnej), pojemnością dysku, zainstalowanym systemem operacyjnym oraz szybkością łącza internetowego.
Ceny serwerów dedykowanych rozpoczynają się od ok. 250 zł za miesiąc do nawet kilku tysięcy. Kwota zależy od wybranej konfiguracji. Jeśli nie jesteś pewny jaki wariant powinieneś wybrać do Twojego projektu – skontaktuj się z hostingdawcą, który pomoże Ci wybrać serwer.
Po zamówieniu maszyny wirtualnej należy liczyć się z dłuższym czasem dostarczenia serwera – maszyna fizyczna musi zostać umieszczona w serwerowni, aktywowana i skonfigurowana. Wybierając jedną z nowych linii serwerów dedykowanych, np. Cloud Server, które oparte są na wirtualizacji dostęp do serwera otrzymamy zazwyczaj szybciej.
Po zamówieniu usługi zazwyczaj na wskazany adres e-mail otrzymasz dokument proforma za pierwszy pełny okres rozliczeniowy oraz instrukcję uruchomienia serwera wraz z danymi dostępowymi do serwera. Fakturę proforma możesz opłacić wykonując standardowy przelew bankowy lub opłać ją korzystając z płatności internetowych wbudowanych w panel operatora.
Większość firm hostingowych oferuje szybkie i niezawodne serwery z gwarantowaną możliwością rozbudowy maszyny o dodatkowe rdzenie procesora, kości pamięci RAM oraz dodatkowy dysk serwerowy, dzięki czemu nawet najbardziej wymagający użytkownicy zyskają niezawodność działania stron i baz danych, posiadając nawet dużą ilość danych na hoście. Warto pamiętać, że operatorzy serwerów zapewnia możliwość podpisania umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych, co ułatwia dostosowanie naszej witryny do RODO.
Serwer dedykowany Windows
Serwery dedykowane dostępne na rynku w większości wspierają system Windows. Dzięki instalacji systemu Windows zyskujemy możliwość instalacji aplikacji dedykowanych tej platformie do zarządzania udostępnianymi usługami. W przypadku serwera z systemem Windows Server zyskujemy możliwość korzystania z usług, takich jak SharePoint, ActieDirectory, czy Microsoft Server SQL. Jeżeli nie jesteś pewny czy dla Twojego serwera dedykowanego system Windows jest niezbędny zapytaj o to hostingodawcę, który pomoże Ci w doborze usługi, na podstawie doświadczeń zaczerpniętych z konfiguracji usług innych klientów. Dzięki doświadczeniu pomogą Ci oni dobrać opcję dopasowaną do potrzeb Twojej witryny lub aplikacji.
Serwer dedykowany Linux
Jeżeli stawiasz na otwarte oprogramowanie wybierz serwer dedykowany z systemem Linux. Większość operatorów serwerów zapewnia możliwość instalacji licznych dystrybucji, m.in Debian, Fedora, Ubuntu czy CentOS, więc każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Linux jest ceniony za prostotę obsługi oraz wysoką wydajność, dzięki której administratorzy i użytkownicy serwerów wybierają go najczęściej.
Podsumowanie
Kiedy budujesz większy sklep internetowy lub aplikację webową i stoisz przed wyborem serwera, który obsłuży ją wydajnie i niezawodnie wybierz maszynę dedykowaną, dzięki której uzyskasz pełną kontrolę nad hostem i możliwości dostosowania jego konfiguracji i środowiska do własnych potrzeb. Możesz w pełni administrować swoim serwerem bez dzielenia się zasobami z innymi użytkownikami – wszystkie podzespoły pracują tylko dla Twojego hosta. Jeśli nie jesteś pewny jaką konifgurację serwera dedykowanego wybrać skontaktuj się z firmą hostingową i poproś o pomoc w doborze zasobów. Zweryfikuj również sekcję najczęściej zadawanych pytań na stronie operatora – znajdziesz tam wiele informacji dot. usług dedykowanych.