Serwer WWW – podstawowe pojęcia

Czym jest serwer WWW?

Serwer WWW to oprogramowanie działające na serwerze internetowym, czyli maszynie oferującej swoje zasoby na potrzeby przechowywania plików i baz danych naszej witryny. Zazwyczaj korzystamy z hostingu współdzielonego, serwera VPS lub usługi dedykowanej, np. Cloud Server, która udostępnia aplikację, dzięki której nasze serwisy i aplikacje www są dostępne w sieci Internet. Serwer WWW pracuje w oparciu o protokół HTTP, który umożliwia użytkownikom portali www wyświetlać je na własnych urządzeniach. Serwery zapewniają dostęp poprzez protokół FTP, który umożliwia przesłanie plików portalu na serwer oraz możliwość administrowania strefą DNS domeny.

Jak działa serwer www?

Serwer WWW udostępnia dynamicznie zasoby dyskowe oraz narzędzia umożliwiające zarządzanie witrynami. Dzięki temu użytkownicy Internetu mogą, używając przeglądarki, np. Google Chrome, Firefox, Safari lub Internet Explorer, wysłać zapytanie do serwera, na które serwer odpowiada przesyłając paczkę z gotowym kodem HTML, które program konwertuje i przedstawia w formie witryny internetowej zawierającej zdjęcia i materiały wideo.

To rozwiązanie pozwala zarówno na obsługę i wyświetlanie prostych stron internetowych, jak i zaawansowanych projektów aplikacji webowych udostępniających wiele funkcji. W zależności od rodzaju przeglądarki wygląd naszej strony www może się nieznacznie różnić. Jest to spowodowane tym, że firmy wydające aplikacje do przeglądania portali internetowych używają z różnych wersji i wariantów silników przeglądarek. Różnice w wyglądzie będą jednak nieznaczne.

Jakie są serwery www i jaki jest najpopularniejszy?

Na rynku istnieje wiele takich aplikacji, jednak do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych należą Apache i Nginx. Apache jest obecny na ponad 50% wszystkich hostów na świecie i przy jego pomocy obsługuje się najwięcej witryn WWW. Jest on wybierany najczęściej ze względu na niezawodność , możliwość rozszerzenia o szereg modułów, stabilność i skalowalność. W połączeniu z językiem PHP i dobrymi parametrami maszyny wirtualnej zapewnia wysoką wydajność.

Sprawdź również -   Co to jest PHPMyAdmin i do czego służy?

Ile kosztuje wykupienie serwera www?

Hostingodawcy w Polsce oferują duży wybór serwerów do obsługi witryn internetowych, więc każdy użytkownik znajdzie opcję dostosowaną do własnych oczekiwań. Jednym z najbardziej popularnych maszyn wirtualnych jest hosting współdzielony. Jeśli potrzebujesz serwera, który wystarczy do obsługi niewielkiej ilości witryn i będzie stosunkowo tani to najlepszy wybór. W większości przypadków sprawdzi się on w 100%. Ceny takich hostów wahają się w przedziale od 50 do 800 zł. Często kwota różni się w pierwszym i następnym roku.

Wielu operatorów posiada wyższe ceny odnowienia. Dla osób potrzebujących pełnego dostępu do wybranych zasobów warto wybrać maszynę dedykowaną. Taka opcja poza witrynami www pozwoli hostować duże aplikacje webowe, itp. Ceny takich rozwiązań są jednak dużo wyższe i rozpoczynają się od kwot 300 zł za miesiąc, co daje roczną sumę min. 3500 zł. Osoby dysponujące mniejszym budżetem mogą wybrać opcję pośrednią – VPS.

Podsumowanie

Teraz już wiesz czym jest serwer WWW i jakie są jego rodzaje. Dzięki temu oprogramowaniu otrzymujemy dostęp milionów portali internetowych udostępnianych w sieci, pozwalających na korzystanie z bankowości, sklepów online, itp.