Serwer – Co to jest i jak działa?

Serwer to oprogramowanie lub urządzenie, który bierze udział w udostępnianiu zasobów innym aplikacjom, usługom lub urządzeniom. Może dawać dostęp do plików i baz danych, ale także drukarek czy skanerów.

Może być to również zwykły komputer, jednak do tego celu najczęściej używa się przeznaczonych do tego maszyn o odpowiednich podzespołach. Tego typu komputery przystosowane do pracy w trybie 24/7 i wyposażone są w szybkie dyski twarde (HDD, SSD lub SSD NVME) o dużej pojemności, dużą ilość pamięci operacyjnej RAM (najlepiej DDR4) oraz wydajne procesory (Intel lub AMD), zazwyczaj w dużej ilości. Odpowiednia skonfigurowane zasoby hosta zapewnia wydajność, szybkość przetwarzania danych i wygodne zarządzanie. Duża pojemność dysków (kilkaset GB lub kilka TB) wykorzystanych często w technologii RAID zapewnia możliwość odczytu i zapisu dużej ilości danych. Do największych producentów technologii serwerowych  (w tym serwery RACK) na świecie należą koncerny Dell, IBM, Fujitsu. Popularne są również serwery SuperMicro. Najczęściej wykorzystywanymi systemami komputerowymi do obsługi tego typu hostów są Linux, Windows Server oraz Apple macOS z dodatkiem aplikacji Server. Co ważne wiele dystrubucji Linuxa posiada otwarty kod źródłowy, dzięki czemu wykorzystywany jest najczęściej. Jeśli szukasz wirtualnego hosta sprawdź do czego służy i zobacz jakie są jego rodzaje.

Do czego służy serwer?

Najpopularniejszą funkcją jest hostowanie stron WWW. W zależności od funkcji możemy je podzielić na następujące typy:

  • serwer www (web server)  – to miejsce przechowywania stron WWW, blogów, sklepów i aplikacji internetowych. Kiedy użytkownik wysyła zapytanie poprzez wpisanie nazwy domeny w pasku adresu przeglądarki internetowej hosting zwraca odpowiedź w postaci strony WWW, 
  • pocztowy (mail server) – obsługuje pocztę e-mail, w tym wysyłanie i odbieranie wiadomości,
  • plików (file server) – przechowuje katalogi udostępniane zespołom zazwyczaj w firmach. Osoby posiadające dostęp mają możliwość wspólnej edycji i przeglądania,
  • bazodanowy (database server) – utrzymuje bazy danych SQL i noSQL,
  • gier (game server) – przeznaczony graczom, umożliwiający grę wielu graczom w tym samym czasie, 
  • wydruku (print server) – zarządza obsługą zadań związanych z drukowaniem, zajmuje się m.in. kolejkowaniem wydruków.
Sprawdź również -   Co to jest Linux?

Z czego składa się serwer?

Tak jak każdy komputer składa się przede wszystkim z odpowiednio dopasowanych elementów związanych z wykonywaniem operacji – procesora (z wydajnymi rdzeniami), pamięci RAM (nawet 32 GB i więcej) oraz zapewniającego szybkość odczytu dysku twardego, czyli pamięci trwałej, na którym zapisujemy dane. Dodatkowo zawiera płytę główną, która stanowi hub dla pozostałych komponentów oraz wbudowane elementy zasilające – zasilacz. Wszystkie elementy umieszczone są w obudowie, zazwyczaj rack lub tower.

Jaka jest różnica pomiędzy serwerem a komputerem?

Serwer to w zasadzie standardowy komputer PC przystosowany (m.in. konfiguracją podzespołów) do obsługi dużego ruchu sieciowego i wyposażony w wydajne, liczne procesory oraz dużą ilość pamięci RAM i pojemne dyski. Zbudowane są tak, by móc pracować w sposób ciągły. W związku z tym, że komputery osobiste nie są przystosowane do obsługi dużego ruchu sieciowego nie powinny być używane jako hosty serwerowe.

Jakie są rodzaje serwerów?

Hosty wirtualne mogą pełnić rolę serwerów dla firm (zarówno małych, średnich, jak i dużych), serwerów w sklepie internetowym, oraz wiele innych. Firmy hostingowe posiadają bogatą ofertę tego typu rozwiązań, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najczęściej występujących rodzajów hostów.

Hosting – serwery współdzielone

Zasoby hosta współdzielonego, jak mówi nazwa, są dzielone z innymi użytkownikami. Na jednym hoście znajduje się wiele kont. Każdy z korzystających hostuje na swoim koncie strony WWW. Pomimo tego, że dzielimy z innymi komponenty to jest to w pełni bezpieczne rozwiązanie i poszczególne konta są od siebie odizolowane. Żadne z kont nie ma dostępu do zasobów innych osób korzystających z hosta.

VPS – technologia pośrednia, którą dostosujesz do swoich potrzeb

VPS to prywatny serwer wirtualny, czyli odizolowane środowisko na hoście fizycznym. Jest dobrą alternatywą dla hostingu współdzielonego, jeśli szukamy narzędzia do obsługi strony generującej większy ruch. Poza odizolowanym środowiskiem otrzymujemy możliwość samodzielnej administracji, dzięki czemu host nie posiada ograniczeń hostingu współdzielonego.

Sprawdź również -   Co to jest serwer DNS?

Serwery dedykowane – dostęp do pełnych zasobów komputerowych dla użytkownika

To maszyny przydzielona wyłącznie dla jednego klienta. Właściciel otrzymuje dostęp do pełnej mocy obliczeniowej i nie musi ich dzielić z innymi. Rozwiązanie przeznaczone jest dla większych sklepów internetowych i aplikacji webowych.

Decydując się na tą opcję zazwyczaj należy skorzystać z opieki administratora. Na szczęście większość firm hostingowych oferuje administrowanie jako opcję dodatkową lub wliczoną w cenę hosta.

Cloud server – serwerowa chmura

Cloud server to rozszerzona wersja maszyn dedykowanych. Hosty te występuje w pełni wirtualnej wersji, dzięki czemu jest bardziej skalowalny i elastyczny. Poza działającą instancją występują jej klony, które w momencie awarii jednego hosta w mgnieniu oka zastępują go sprawnym. Dzięki temu otrzymujemy wysoką dostępność (SLA), nawet na poziomie 99,9%. Cloud server jest idealnym rozwiązaniem serwerowym zarówno dla wyspecjalizowanych jednostek, jak i sklepów e-commerce oraz większych portali.

Co można zrobić z serwerem?

Wirtualna maszyna to uniwersalny host, który w zależności od konfiguracji i przeznaczenia może pełnić różne funkcje. Tak jak wspomniałem w jednej z poprzednich sekcji – może być przeznaczony do licznych zadań, np. obsługa kolejki drukowania, obsługa plików, baz danych, poczty e-mail, itd. Najczęściej wykorzystywane są jednak do obsługi stron WWW. Hostują miliony stron WWW na całym świecie. Sprawdzą się również do zapewnienia bezpieczeństwa utrzymywanych portali internetowych poprzez możliwość instalacji certyfikatu SSL, który niezawodnie szyfruje przesyłane dane.

Podsumowanie

Serwery stanowią podstawę całego internetu i innych sieci, np. biurowych. Mogą być wykorzystywane na różne sposoby i pełnić różne funkcje. Obsługują nasze strony www, pocztę e-mail i wszystkie usługi dostępne w Internecie. Korzystając z serwisów dostępnych w Internecie lub przeglądając strony WWW łączysz się z wieloma hostami na całym świecie i korzystasz z funkcjonalności, które oferują.