Strona internetowa – co to jest strona WWW i jak ją stworzyć?

Co to jest strona internetowa?

Strona WWW to dokument dostępny w sieci Internet, który zawiera treści, multimedia (grafiki i materiały wideo) oraz linki. Każda strona WWW dostępna jest w Internecie pod domeną, czyli adresem. Po wpisaniu nazwy domeny w przeglądarce internetowej hosting strony zwraca pliki i użytkownik może przeglądać stronę na ekranie swojego komputera.

W sieci znajdziesz wiele rodzajów stron WWW – portale informacyjne, ogłoszeniowe, strony firmowe, sklepy internetowe oraz blogi. Serwisy WWW możemy przeglądać nie tylko za pomocą komputera. Współcześnie strony tworzone są w sposób responsywny, czyli tak by wyświetlały się prawidłowo na komputerach, urządzeniach mobilnych i tabletach.

Tworzeniem stron WWW zajmują się webdeveloperzy i webdesignerzy, którzy potrafią kodować szablon strony internetowej, czyli pisać kod w językach HTML, CSS, PHP i JavaScript. Jeżeli chciałbyś zostać webdeveloperem i uczestniczyć w procesie tworzenia profesjonalnych stron dla potencjalnych klientów to zachęcam Cię do nauki web designu i programowania.

Jeśli jednak nie jesteś programistą również możesz Tworzyć serwisy internetowe bez konieczności nauki kodowania. W sieci dostępne są narzędzia, które pomogą Ci zaprojektować profesjonalną stronę WWW samodzielnie za darmo.

Korzystając z kreatorów stron internetowych lub systemów zarządzania treścią CMS możesz projektować i obsługiwać własną stronę internetową szybko i wygodnie. Pozwalają one w łatwy sposób implementować na naszej witrynie nowe funkcjonalności poprzez kilka kliknięć. Bez trudu nadasz w nich odpowiedni wygląd strony przy użyciu intuicyjnych edytorów WYSIWYG (z ang. What You See Is What You Get).

Do tworzenia stron internetowych niezbędne są dwa dodatkowe elementy – domena, czyli nazwa Twojego serwisu oraz hosting, czyli serwer, na którym umieścisz pliki witryny. Wybierając hosting dla strony Twojej firmy lub bloga przeanalizuj ofertę hostingodawców. Wśród dostępnych opcji znajdziesz maszyny współdzielone, VPS, maszyny dedykowane oraz Chmurę. Wybór najlepszego serwera zależy od projektu, który chcesz stworzyć.

Sprawdź również -   Co to jest Drupal?

Strony WWW możemy znajdować w popularnych wyszukiwarkach, np. Google lub Microsoft Bing. Najczęściej odwiedzane przez użytkowników są strony WWW znajdujące się wysoko w wynikach wyszukiwania Google (pierwsze 10 pozycji). Jeśli zależy nam na dobrym pozycjonowaniu strony internetowej pod własną domeną warto zapoznać się z podstawami SEO i skorzystać z Google Analytics, czyli narzędzia pomagającego w analizowaniu statystyk serwisów internetowych. Dzięki pozycjonowaniu możesz wpływać na pozycję Twojej strony WWW w wyszukiwarce i skutecznie promować swój biznes lub firmę w sieci.

Jeśli chcesz dodatkowo wypromować Twój portal WWW warto skorzystać z mechanizmów reklamowych w sieci, np. Google Ads lub Facebook Ads, dzięki którym dotrzesz z ofertą firmy do dużej grupy docelowych odbiorców.

Kreatory stron WWW

Chcesz utworzyć stronę internetową za darmo? Skorzystaj z aplikacji do budowania stron WWW – takie aplikacje służą do tworzenia witryn WWW bez konieczności znajomości języków programowania i są proste w obsłudze. Większość kreatorów działa na zasadzie What You See Is What You Get, co oznacza, że to co stworzymy na ekranie edytora będzie widoczne dla odbiorców strony. To co ważne kreatory pozwalają w łatwy sposób zbudować stronę responsywną, czyli dostosowującą się do wyświetlania na różnych urządzeniach.

W Internecie dostępne są aplikacje do budowania witryn internetowych, które oferują możliwość umieszczenia strony w ramach opłaty dostępowej. Oznacza to, że wykupując dostęp do aplikacji otrzymujesz miejsce na pliki Twojej strony WWW w cenie dostępu.

Korzystając z kreatorów online bez trudu zaprojektujesz własną stronę przeciągając elementy dostępne w edytorze na stronę, tak jak w edytorach dokumentów testowych, np. Microsoft Word. Tak jak w przypadku aplikacji CMS dodatkowe funkcje i motywy zaimplementujesz kilkoma kliknięciami. Wybierz szablon z setek gotowych i rozpocznij proces tworzenia strony. Do najpopularnieszych kreatorów online należą WebWave, Wix i Zyro. Kreatory oferują również narzędzia do zarządzania pozycjonowaniem naszej strony w wyszukiwarkach internetowych.

Sprawdź również -   Co to jest JavaScript?

Każdy edytor portali internetowych wymaga od nas zapoznania się z mechanizmami jego działania, ponieważ poszczególne kreatory działają w trochę inny sposób. Przed przystąpieniem do budowania strony warto zapoznać się z dokumentacją lub skorzystać z kursu online dot. podstaw obsługi danej aplikacji.

Wadą takich rozwiązań jest konieczność wnoszenia miesięcznej lub rocznej opłaty za subskrypcję, którą należy odnawiać jeżeli chcemy, by nasza strona była dostępna w sieci. Dostępne są bezpłatne pakiety, jednak oferują one zazwyczaj bardzo ograniczone możliwości.

Jeśli nie chcesz się wiązać na stałe z jednym operatorem warto przemyśleć zbudowanie strony na własnym hostingu w oparciu o aplikacje CMS, o których więcej informacji znajdziesz poniżej.

Darmowa strona internetowa – jak stworzyć stronę za darmo?

Darmowe kreatory stron WWW pozwalają utworzyć stronę za darmo, jednak mają najczęściej spore ograniczenia. Wiele z nich nie pozwala na podpięcie własnej domeny lub oferuje okrojone funkcje edytora portalu WWW. Często zdarza się, że w bezpłatnych pakietach na naszej witrynie wyświetlane są dodatkowe reklamy, co wpływa na web design strony.

Pomimo tego, że dostępne są bezpłatne rozwiązania do budowania stron – CMS – to wymagają one jednak posiadania własnego hostingu, który musimy wykupić u hosingodawcy.

Czy tworzenie darmowego serwisu WWW to dobry pomysł? Tak i nie. Jeśli zaprojektować stronę firmy lub sklep internetowy to wyskakujące reklamy nie będą dobrą wizytówką. Jednak jeśli chcemy nauczyć się budować strony to darmowa strona WWW będzie idealnym rozwiązaniem. Możesz stworzyć stronę WWW za darmo przy pomocą kreatora WIX lub WebWave, które oferują bezpłatne pakiety.

Systemy zarządzania treścią stron internetowych (CMS)

CMS (z ang. Content Managenet System) to programy, które dają możliwość projektowania stron internetowych i zarządzania ich treścią, które pozwalają na zbudowanie witryny bez znajomości języków programowania. Do najpopularniejszych należą bezpłatne CMSy, takie jak WordPress, Joomla, czy Drupal. Oferują szereg dostępnych wtyczek, dzięki którym z łatwością dodamy do naszej profesjonalnej strony internetowej nowe funkcjonalności, takie jak np. formularz kontaktowy lub obsługa certyfikatu SSL. Dzięki wielu bezpłatnym motywom możemy dostosować do własnych potrzeb wygląd i projekt strony.

Sprawdź również -   Co to jest SASS?

Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową za pomocą bezpłatnego edytora potrzebujesz hosta WWW, który zarejestrujesz u jednego z operatorów dostępnych na rynku oraz domeny, która stanowić będzie adres strony i pozwoli z łatwością wyszukać Twój portal internetowy w wyszukiwarce Google.

Przed przystąpieniem do budowania portalu warto zapoznać się z działaniem aplikacji CMS weryfikując jej dokumentację lub korzystając z jednego z dostępnych w sieci kursów. Najwięcej materiałów pomocowych i kursów dotyczy CMS WordPress. Ta aplikacja ma również największą społeczność, która zrzesza webdeveloperów i osoby budujące strony, dzięki czemu z łatwością uzyskasz pomoc w problemach związanych z tworzeniem swojej strony internetowej.

Podsumowanie

Ze stron WWW korzystamy na co dzień przeglądając serwisy informacyjne, blogi, czy portale społecznościowe. Dzięki dostępnym narzędziom możemy mieć stronę WWW bez konieczności kodowania. Wystarczy, że skorzystamy z jednego z dostępnym narzędzi, np. kreatora lub programu CMS. Dzięki nim stworzysz stronę internetową i utrzymasz w przyszłości witrynę, np. dokonując zmian na stronie. Przy użyciu wbudowanych mechanizmów zadbasz o pozycję swojej strony w wyszukiwarkach i jej wysoką dostępność.