VPS – Co to jest i do czego służy

Serwer VPS – Co to jest, do czego służy i jak wybrać najlepszy VPS na rynku?

Szukając własnego serwera dla Twojej strony WWW lub aplikacji webowej zapewne sprawdziłeś oferty różnych firm hostingowych dostępnych na rynku. Wśród różnych rodzajów serwerów wiele firm oferuje VPS. Czym jest tajemniczy skrót i jaki rodzaj serwera się pod nim kryje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 

Co to jest serwer VPS?

VPS (z ang. Virtual Private Server) to wirtualny serwer prywatny, czyli wydzielone środowisko stworzone na serwerze fizycznym w oparciu o wirtualizację (np. wirtualizacji KVM). W ramach VPS-a korzystasz z wydzielonych zasobów serwera i samodzielnie nim administrujesz. Posiadanie pełnej kontroli to jeden z największych atutów tego typu maszyn.

Tego typu host to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym i Cloud (hosting w chmurze). W odróżnieniu od maszyny współdzielonej VPS jest odizolowany od pozostałych serwisów na wspólnej maszynie fizycznej – VPS zapewnia całkowitą separację środowisk. Dzięki temu możemy uniknąć wielu limitów i ograniczeń hostów współdzielonych. Wybierając VPS SSD zainstalujesz dowolny system i aplikacje, które możesz udostępniać  bez obawy o problemy związane z dzieleniem zasobów sprzętowych (pamięci RAM i procesora) z innymi użytkownikami fizycznej maszyny.

Prywatne maszyny wirtualne wyposażone są zazwyczaj w szybkie dyski (HDD lub SSD NVME), procesory i min. 1-2 GB RAM zapewniające wysoką wydajność. Zazwyczaj w konfiguracji usługi VPS każdy klient otrzymuje możliwość wykupienia dodatkowych adresów IP oraz zainstalowany system Linux. Na wirtualnym serwerze prywatnym możemy również instalować pakiety i dodatki do systemów, które poszerzą funkcjonalności maszyny.

Hostingodawcy oferują zazwyczaj panel klienta, czyli panel zarządzania, dzięki któremu możesz zarządzać posiadaną usługą oraz jej ustawieniami. Poza gwarantowanym panelem hostingodawcy do zarządzania serwerem VPS najczęściej otrzymujemy dodatkowy panel – Plesk.

Sprawdź również -   Serwer FTP - co to jest i jak połączyć się z serwerem FTP?

Dodatkowo transfer danych, który określa całkowitą ilość danych przesyłanych jest zazwyczaj nielimitowany.

Cloud VPS to generacja serwerów zoptymalizowana pod kątem osób chcących w pełni kontrolować usługę, np. budując sklep internetowy – w zaledwie kilku krokach zainstalujemy na nim wszystkie odpowiednie usługi. Dzięki dyskom SSD NVME osiągniesz szybkość zapisy i odczytu dużej ilości danych oraz uzyskasz niesamowicie szybkie ładowanie stron. VPS z dyskami SSD pozwoli również na szybkie i łatwe wykonywanie backupów i zarządzanie nimi.

Do czego służy prywatny serwer wirtualny VPS?

W związku z tym, że prywatny serwer wirtualny jest dobrą alternatywą dla hostów współdzielonych najlepiej VPS sprawdzi się w przypadku hostowania portali internetowych i aplikacji webowych. 

Warto wybrać VPS w przypadku stron, które generują większy ruch. Poza hostowaniem witryn internetowych VPS może być wykorzystany m.in. jako serwer:

  • streamingowy,
  • gier,
  • dns,
  • kopii zapasowych,
  • vpn,
  • proxy.

Co można zrobić z VPS i jakie możliwości VPS oferuje?

Przykładów zastosowań VPS-a może być wiele. Przykładowo, jeśli prowadzisz witrynę internetową lub sklep internetowy, który generuje duży ruch (kilka tysięcy unikalnych użytkowników w ciągu dnia) warto przemyśleć wybór hosta VPS. Cloud VPS będzie również dobrym wyborem jeśli chciałbyś szkolić się na przyszłego administratora, gdyż w przystępnej cenie otrzymasz możliwości maszyny dedykowanej i brak ograniczeń hosta współdzielonego.

Rozwiązanie będzie również doskonałe dla zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują serwera VPS do gier lub prowadzenia streamingu w przystępnej cenie. Sprawdzi się on również doskonale w przypadku przechowywania kopii zapasowych stron www, baz danych czy usług pocztowych. 

Ile kosztuje wirtualny serwer VPS?

Oferta VPS na rynku jest spora. Ceny VPS rozpoczynają się od ok. 400 zł rocznie i oscylują w granicy 400-2000 zł rocznie. Jeśli chcesz wybrać serwer VPS zwróć uwagę, że najtańsze oferują słabe parametry. Ceny VPSów o przyzwoitych parametrach, oferujących szybkie dyski SSD i wydajne komponenty wahają się od 1000 do 1500 zł rocznie. W niewygórowanej kwocie otrzymujemy maszynę bez ograniczeń hostingu współdzielonego, którego ceny dla porównania kształtują się na poziomie 100-700 zł rocznie. 

Sprawdź również -   Co to jest macOS?

VPS Linux 

VPS z systemem Linux to maszyny wirtualne, które oferuje wielu operatorów hostingowych w Polsce. Są one skonfigurowane i przystosowane do instalacji na nich licznych dystrybucji (w większości bezpłatnych). Linux jest najpopularniejszym systemem operacyjnym wykorzystywanym w przypadku serwerów. Dzięki instalacji na VPS-ie tego systemu będziesz mógł zainstalować dodatkowe pakiety (aplikacje), dodawać użytkowników oraz administrować dostępnymi usługami.

Otwarte źródło systemu i liczne pakiety sprawiają, że możliwości jego wykorzystania są nieograniczone – uruchomimy na nim zarówno serwer www, jak i serwery gier czy streamingów. Linux pozwoli korzystać z VPS w pełni jego możliwości zarówno przez użytkowników początkujących, jak i zaawansowanych. 

VPS Windows

Operatorzy, którzy posiadają w swojej ofercie takie maszyny zazwyczaj oferują maszynę z zainstalowanym i wstępnie skonfigurowanym systemem Windows. Jeśli potrzebujemy hosta, na którym chcemy uruchomić aplikacje i usługi dostępne jedynie dla tego systemu wybór VPS Windows będzie najlepszy. W przystępnej cenie otrzymamy dobrą alternatywę dla serwerów w chmurze z zainstalowanym systemem Windows. Wybierając serwer VPS warto zwrócić uwagę na wersję systemu, którą hostingodawca udostępnia. 

Podsumowanie – jak wybrać serwer VPS?

Wybierając szybki i niezawodny serwer wirtualny dla naszej strony internetowej, sklepu online lub aplikacji webowej weryfikujemy oferty różnych operatorów hostingu. Wśród ofert wielu z nich znajdziemy VPS, który będzie dobrym wyborem w przypadku stron o większym ruchu lub tych, dla których potrzebujemy większych zasobów. Zaletą VPS jest odizolowanie od innych użytkowników maszyny fizycznej, co pozwala w pełni korzystać z dostępnych zasobów.