WordPress – co to jest?

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS), czyli w dużym skrócie narzędzie do tworzenie stron www i aplikacji webowych. Dynamiczny rozwój WordPressa oraz dostępność wielu wtyczek i motywów sprawia, że jest to doskonałe narzędzie do stworzenia zarówno strony wizytówki, strony firmowej, sklepu internetowego, jak i bloga. 

O popularności WordPressa świadczy to, że około 33% stron internetowych dostępnych w sieci została zbudowana przy pomocy WordPressa. Warto również wspomnieć, że został on przetłumaczony na prawie 70 języków, dzięki czemu zyskał popularność na całym świecie. 

Chociaż obecnie WordPress jest uniwersalnym narzędziem, dzięki któremu stworzymy różnego rodzaju strony www to warto wspomnieć, że został on zaprojektowany z myślą o tworzeniu blogów. Aktualnie z WordPressa korzystają największe firmy na świecie, takie jak:

 • Sony Music,
 • CNN, 
 • Disney,
 • Spotify, 
 • Microsoft, 
 • TED, 
 • czy Vogue.


Co ważne WordPress jest w pełni bezpłatny i dostępny zarówno dla celów prywatnych, jak i komercyjnych. WordrPress jest oparty na licencji GNU GPL (GNU General Public License), co oznacza, że można go modyfikować i udoskonalać oraz udostępniać własne wersje również na zasadzie licencji GNU GPL. 

Pomimo tego, że WordPress został w językach PHP, HTML, CSS to żeby z niego korzystać nie musisz znać nawet podstaw programowania. 

Dlaczego warto używać WordPressa?

Wiesz już co to jest WordPress. Sprawdźmy teraz dlaczego warto z niego korzystać. 

WordPress jak każdy system do zarządzania treścią został stworzony, by ułatwić budowanie stron www bez konieczności nauki skomplikowanych języków programowania. 

Za korzystaniem z WordPressa przemawia wiele jego zalet, takich jak:

 • Wszechstronność – WordPressa można wykorzystać do tworzenia zarówno prostych stron www czy blogów, jak i do budowania zaawansowanych aplikacji webowych,
 • Prostota – WordPress jest bardzo prosty w użyciu i pozwala na tworzenie stron bez znajomości języków programowania. Wszystkim zarządzamy z poziomu intuicyjnego kokpitu,
 • Dostępność – WordPress jest bezpłatny i dostępny dla każdego użytku – również komercyjnego. Możesz go wybrać tworząc zarówno stronę wizytówkę, sklep internetowy, jak i bloga. 
 • Dostępność w języku polskim – WordPress dostępny jest w prawie 70 językach, w tym po polsku, dzięki czemu nieznajomość języka angielskiego nie stanowi bariery w budowaniu stron www.
 • Mnogość gotowych rozwiązań – tworząc stronę przy użyciu WordPressa możemy skorzystać z wielu gotowych funkcji i narzędzi udostępnianych, np. w formie wtyczek. Podczas budowania strony www WordPress automatycznie zadba o responsywność tworząc jej wersję mobilną.
Sprawdź również -   Co to jest PrestaShop?

WordPress posiada więcej zalet, jednak mam nadzieję, że te wymienione wyżej przekonały Cię do tego, że warto zbudować swoją stronę www korzystając z WordPressa.

WordPress – jak zacząć?

Teraz już wiesz co to jest WordPress i dlaczego warto go używać. Jeśli chcesz stworzyć swoją stronę www opartą na WordPressie sprawdź jak zacząć i co będzie Ci potrzebne. 

Jeżeli chcesz stworzyć stronę www opartą na WordPress potrzebne Ci będą dwa elementy:

 • Domena – adres Twojej strony internetowej (nazwa, pod którą Twoja strona będzie widoczna w sieci), np. twojaDomena.pl,
 • Hostingserwer, który będzie miejscem przechowywania plików Twojej strony www. 

Użytkownik, który będzie chciał odwiedzić Twoją stronę wpisze w przeglądarce jej adres (nazwę domeny). Przeglądarka połączy się z serwerem, na których przechowywane są pliki Twojej strony (hostingiem) i wyświetli jej zawartość. 

Przed zakupem domeny i hostingu warto przeanalizować ofertę firm hostingowych. Najlepiej sprawdzić parametry jakie serwer oferuje, poziom zabezpieczeń, limity oraz cenę. W przypadku ceny odnowienia w kolejnych latach może się ona różnić od kwoty zakupu serwera w pierwszym roku. Zweryfikuj również czy firma oferuje na swoich serwerach autoinstalator, dzięki któremu dokonasz instalacji WordPressa łatwo, szybko i bez logowania się do serwera FTP. 

Po zakupie oraz aktywacji domeny i serwera zainstaluj WordPressa korzystając z wbudowanego w Panel firmy autoinstalatora. Dzięki autoinstalatorowi zainstalujesz WordPressa łatwo i po chwili będziesz miał dostęp do ekranu logowania swojej strony www. W celu zalogowania się do kokpitu WordPressa w pasku adresu przeglądarki po nazwie swojej domeny dopisz /wp-admin, np. twojaDomena.pl/wp-admin.
Po wpisaniu poprawnego loginu i hasła zobaczysz kokpit WordPressa, który pozowli Ci na tworzenie stron i wpisów. W kokpicie możesz edytować i tworzyć treści Twojej strony i zmieniać jej wygląd. 

Sprawdź również -   Co to jest React i do czego służy?

Podsumowanie

Teraz już wiesz co to jest WordPress i dlaczego warto tworzyć strony www przy jego użyciu. WordPress jest prosty oraz intuicyjny w obsłudze i nie wymaga znajomości języków programowania. Możesz tworzyć zaawansowane strony WWW bez kodowania za darmo – wystarczy tylko zainstalować WordPressa na Twoim serwerze

WordPress